Основните принципи на лозарството

да бъдат премахнати плевелите, които конкурират и задушават културното растение.

В индустриалното лозарство не е обичайно да се унищожават стари лози. Огромен брой примери за това могат да се намерят навсякъде в лозарския свят и Европа.

Важно е кората на присадките да съвпада с тази на подложката, а долната пъпка трябва да сочи навън.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.

Знаейки всички нюанси на различните изисквания, някои любители се справят идеално, но други са хвърлят на важната манипулация за всички сортове по един и същи начин и правят всичко, което "просто така".

Попитах по телефона в Института по лозарство в Плевен, но ми отговориха, че не продават. Бихте ли ме посаветвали към кого да се обърна. Благодаря Ви! Валери Остави коментар: Име:

Когато подложката и калемът са с различна дебелина, тогава трябва да направите друго. Обикновено това се случва при стари, измръзнали лози, които искате да облагородите или пък да им смените сорта. Трябва отново да почистите пръстта около пръчката, отрежете мястото на старата спойка. Почистете кората и отрежете пръчката. Тук трябва да сложите поне два калема в двете противоположни страни на подложката, като направите разцепи за клинчетата. Можете да работите и с единичен калем.

Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават лозя почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.

От голямо значение е чистотата и остротата на използваното от нас ножче – да го дезинфекцираме преди работа и да наточим остриетата.

Начало » Статии » Обработка на почвата и методи за борба с плевелите в лозята

Освен навесни култиватори, могат да се използват още и разрохквачи, плоскорези, дискови брани, фрези с вертикални и хоризонтални валове и различни видове отклоняващи се секции.

Могат да се правят с култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.

Когато присаждате на лозовите пръчки, е добре да фиксирате филизите, с които сте работили, на колче, така че да не бъдат нанесени повреди от вятъра или пък животни.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Основните принципи на лозарството”

Leave a Reply

Gravatar